Pożyczka i kredyt gotówkowy: czy to jest to samo?

Większość osób sądzi, że kredyt i pożyczka to dwie identyczne formy wsparcia finansowego, a pojęcia te mogą być używane wymiennie. Okazuje się jednak, że ich znaczenie jest całkiem inne. Różnice dotyczą wielu aspektów. Poznajmy je nieco bliżej.

Kredyt gotówkowy

Nasze prawo finansowe bardzo dokładnie reguluje wszystkie kwestie związane właśnie z kredytami. Obecnie udzielaniem kredytów gotówkowych zajmują się banki zarówno krajowe, jak i polskie oddziały banków zagranicznych. Wysokość oprocentowania również reguluje obowiązuje prawo. Dlatego klienci nie muszą obawiać się tak zwanej lichwy, czyli znacząco zawyżonego oprocentowania, które jest niezwykle niekorzystne dla klienta. W przypadku kredytu pożyczane mogą być jedynie pieniądze. Jednocześnie podstawą udzielenia kredytu jest zawsze stosowna umowa zawarta między bankiem a kredytobiorcą. Nawet jeśli kredyt opiewa na naprawdę niewielką kwotę, umowa jest niezbędna. Nie ma możliwości udzielania kredytu na podstawie umowy ustnej. By otrzymać kredyt gotówkowy w banku trzeba spełnić kilka warunków, między innymi posiadać odpowiednią zdolność kredytowa, oraz posiadać pozytywną historię kredytową. W innym wypadku nie ma większej możliwości na otrzymanie kredytu. Inaczej ta kwestia wygląda w firmach pożyczkowych.

Pożyczka w parabanku

W jej przypadku znajduje się wiele luk prawnych, które stanowią otwartą drogę do rozmaitych nadużyć. Na próżno szukać informacji na temat tego, kto może zajmować się udzielaniem pożyczek. Oznacza to, że tak naprawdę może tym zająć się każdy. Podobnie jest, jeśli chodzi o przedmiot pożyczki. Prawo również nie precyzuje, co nim może być. W przypadku pożyczki nie trzeba również spisywać umowy. Wydaje się więc, że pożyczka to idealna forma wsparcia finansowego. Od paru lat rynek firm pożyczkowych jest regulowany przez specjalną ustawę chwilówkową – czyli antylichwiarską. Ogranicza ona wysokość oprocentowania na jakie mogą być udzielne pożyczki oraz wysokość odsetek karny.  Zdarzają się jednak firmy, które starają się te zapisy obejść. W efekcie osoby decydujące się na pożyczkę w takiej firmie, muszą często spłacać niezwykle wysokie odsetki. Dlatego też przed zaciągnięciem dycyzcji należy dokładnie sprawdzić w internecine opinie na temat danego parabanku, można również skorzystać z rankingu parabanków.

Osoby chcące pożyczyć pieniądze mają do dyspozycji kredyt bankowy oraz pożyczkę. W tym drugim wypadku pożyczyć można również przedmioty. Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje wady oraz zalety.