Kredyt konsumencki

Każdy z nas ma swoje potrzeby. Zgodnie z piramidą potrzeb zaspokajane są w określony sposób. Przede wszystkim realizujemy te, od których zależy nasza egzystencja. Po ich zaspokojeniu możemy sięgać po potrzeby wyższego rzędu. I mu może wystąpić podstawowy problem jak racjonalnie gospodarować środkami, które mamy do dyspozycji, aby móc zrealizować nasze pragnienia.

Większość ludzi dysponuje dochodem, który zapewnia im zaspokojenie potrzeb pierwszoplanowych. Logicznym jest, że nie kupujemy nowego telewizora, gdy nie mamy co włożyć do garnka. Zaspokoiwszy uczucie głodu, mając zapewniony dach nad głową i jakieś ubranie sięgamy po coś co nie jest nam niezbędne do życia. Często występujemy w takiej sytuacji, w której reszta dochodu, która nam została nie wystarczy na realizację czegoś ponad standardowego. Nie mamy wystarczających środków, bądź też nie mamy ich akurat w dyspozycji. Z pomocą przychodzi nam wówczas kredyt konsumencki.

Dzięki niemu mamy natychmiastowy dostęp do środków pieniężnych i możemy pozwolić sobie na zakup upragnionych rzeczy. Może on również być pomocny w przypadku sytuacji awaryjnych, np. niespodziewanej naprawy samochodu. Planując wzięcie kredytu dobrze jest oszacować środki, które ma się do dyspozycji oraz jakie są nasze przychody i co nam zostaje po realizacji podstawowych płatności. Mamy wówczas informację jaką kwotę jesteśmy w stanie spłacić miesięcznie. Niestety korzystanie z kredytu konsumenckiego wiąże się z określonymi kosztami. Każda instytucja go udzielająca pobiera za to prowizję oraz odsetki. Jest to jednak koszt konieczny, aby móc cieszyć się z możliwości określonych zakupów.