Czy możemy wziąć kredyt?

Żeby wziąć jakikolwiek kredyt warto mieć… bogatą historię kredytową. Nasza przeszłość związana z pożyczkami zaciągniętymi w banku zapisywana jest w Biurze Informacji Kredytowej – tak zwanym BIK’u. Każdy, kto kiedykolwiek zaciągał pożyczkę dobrze wie o istnieniu tej tajemniczej instytucji. Jeżeli nigdy nie wzięliśmy kredytu, BIK będzie pusty, jeśli natomiast zaciągaliśmy pożyczkę – w BIK’u będzie o tym pełna informacja: terminowość spłat, opóźnienia – wszystkie płatności i odchylenia od zawiązanych z bankami umów.

Udając się po kredyt do banku i mając czystą kartę BIK często można kredytu nie otrzymać, jeżeli nasza pensja jest dosyć niska, nasze obciążenia finansowe spore, a umowa o pracę kończy się za rok. W sytuacji, w której w BIK’u byłaby informacja o naszej przesżłości kredytowej, która była nienaganna, a spłaty wykonywane w terminie za każdym razem – wtedy nasz zdolność kredytowa rośnie, bo bank ma na czym oprzeć swoje zaufanie do nas.

Kalkulator zdolności kredytowej bierze pod uwagę wiele aspektów i BIK jest głównym z nich. Oprócz tego oczywiście wysokość naszej pensji, czas obowiązywania umowy o pracę, nasze obciążenia finansowe w postaci innych kredytów, długi, czynsze, płatności za media, posiadane dzieci, partnerzy – wszystko, co w jakimkolwiek stopniu będzie mogło wpłynąć na spłatę nowo zaciąganego kredytu.

Warto w tej sprawie udać się do profesjonalnego konsultanta, ale skorzystanie z kalkulatora na stronie internetowej banku jest również jak najbardziej możliwe i miarodajne.