Niezbędne informacje o zdolności kredytowej

Każdy z nas, jeśli sam nie doświadczył odmowy udzielenia kredytu przez bank, to przynajmniej słyszał o takiej sytuacji od rodziny czy znajomych. Żadna instytucja bankowa nie udzieli bowiem pożyczki zbyt pochopnie, nie mając najmniejszego zabezpieczenia. Przyznanie kredytu banki uzależniają więc od tak zwanej zdolności kredytowej.

Co to jest zdolność kredytowa? 

Jest to nic innego jak możliwość spłaty zaciągniętego kredytu oraz odsetek przez kredytobiorcę z zachowaniem odpowiednich terminów ustalonych w umowie. Bank oblicza zdolność kredytową klienta na podstawie kilku wyznaczników. Są nimi: dochody, miesięczne koszty utrzymania oraz obecne zadłużenie jeśli takie występuje. Najprościej to ujmując, bank sprawdza czy po odjęciu wszelkich wydatków od naszego dochodu, zostanie nam odpowiednia ilość pieniędzy by spłacić ratę nowego kredytu. Źródło dochodów musi być legalne, czyli krótko mówiąc, musimy posiadać umowę z pracodawcą bez względu na to, czy jest to umowa o pracę czy na przykład umowa zlecenie.

Innymi istotnymi kwestiami, które bank bierze pod uwagę wyliczając zdolność kredytową to na przykład nasz wiek, stan cywilny, to czy posiadamy jakiś majątek i mieszkanie, nasze wykształcenie czy historię kredytową. Instytucja sprawdza nas w Biurze Informacji Kredytowej, żeby dowiedzieć się czy obecnie posiadamy zobowiązania i jak przebiegały spłaty wcześniejszych zobowiązań. Warto więc samemu zorientować się w swojej sytuacji w BIK jeszcze przed złożeniem wniosku do banku o kredyt. Dzięki temu uniknie się wszelkich niespodzianek.